EMPRESSO Remonty i pokrycia dachów tel. 722 059 289

DEKARSTWO-BLACHARSTWO-CIESIELSTWO

WYBÓR POKRYCIA DACHOWEGO

Wybierając pokrycie dachowe zwykle kierujemy się aspektem finansowym i wytrzymałościowym, co jest zrozumiałe. Wypośrodkowanie swoich oczekiwań z możliwościami finansowymi jest niezwykle ważne i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ja natomiast chciałbym poruszyć temat trzeciego kryterium, na jakie trzeba zwrócić uwagę szczególnie przy remoncie starego pokrycia. Mam tu na myśli możliwości techniczne, a w szczególności wytrzymałość starej więżby dachowej. Bardzo często klienci proponują wymianę pokrycia na lżejsze, zazwyczaj blacho dachówkę, aby odciążyć konstrukcje dachu. Niestety nienaprawiona i niezabezpieczona konstrukcja niszczeje w dalszym ciągu. Niebawem może się okazać, że nowe pokrycie musimy ściągnąć aby wymienić więżbę. Dlatego też warto naprawić lub wzmocnić wcześniej szkielet dachu, ewentualnie wymienić zniszczone elementy. Taki zabieg pozwoli nam położyć trwalsze pokrycie i spać spokojnie.

OGRZEWANIE RYNIEN

Śnieg nagromadzony na dachu i w rynnach, a także zwisające sople lodu, mogą wyrządzić bardzo dużo szkód, a ich ręczne usuniecie jest kłopotliwe lub niemożliwe. Dlatego zastosowanie instalacji rynien ogrzewanych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Warto się zastanowić czy lepsza i bardziej ekonomiczna jest naprawa uszkodzonego dachu lub wypłata odszkodowania za utratę zdrowia lub życia, czy też ochrona przed niebezpieczeństwem. Śnieg i lód zalegające w rynnach i rurach spustowych mogą spowodować ich uszkodzenie pod wpływem dużego obciążenia. Rozmarzający i ponownie zamarzający lód gwałtownie zwiększa swoją objętość, dlatego rynny i rury mogą zostać rozsadzone. Sople lodu, które zwisają z rynien, mogą spowodować wręcz śmiertelne zagrożenie. Instalacja ogrzewania stosowana na dachu polega na zastosowaniu kabli grzejnych zasilanych prądem elektrycznym. Kable układa się wewnątrz rynien i w rurach spustowych, także na dachu. Systemy te są proste i nie wymagają stałej obsługi lub serwisu.

DOCIEPLANIE DACHU I PODDASZA

Bardzo ważną rolę w budownictwie odgrywa ekonomia, a co za tym idzie również ogrzewanie domu. Bardzo powszechne jest ocieplanie ścian zewnętrznych budynku, ale często zapominamy o dachu, a to właśnie przez niego tracimy najwięcej ciepła. Sposób izolacji jest zależny od posiadanego pokrycia dachowego oraz konstrukcji dachu. Prace związane z ocieplaniem należy wykonać wyjątkowo starannie i z zachowaniem technologii danego materiału. Źle wykonane prace, narażą użytkowników na straty ciepła, a w efekcie pieniędzy, które chcieli zaoszczędzić. Docieplenie dachu ponadto świetnie wygłusza dźwięki. Dobrym przykładem jest ocieplenie dachu blaszanego, które dodatkowo niweluje odgłosy deszczu, co wpływa niepodważalnie na komfort mieszkańców. Należy jednak pamiętać o wentylacji wszystkich pomieszczeń, nie tylko użytkowych, gdyż po dociepleniu i uszczelnieniu woda skrapla się na folii, powodując zawilgocenia na przykład płyt gipsowo-kartonowych.